Czerwona herbata - dobra nie tylko na wspomaganie odchudzania
MAŁGORZATA KOTOWICZ • dawno temuCzerwona herbata, nie tylko wykazuje właściwości wspomagające odchudzanie, ale również utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Swoje istnienie zawdzięcza przypadkowi. Podczas wielkiej powodzi, zamokły zbiory herbaty. Przeniesiono je więc do górskich jaskiń do wyschnięcia i zapomniano o nich. Znaleziona po latach nie zachęcała do konsumpcji, ale szybko odkryto jej walory odżywcze i prozdrowotne.
Gatunki czerwonej herbaty
Na wstępie warto wspomnieć o rodzajach czerwonej herbaty. Na rynku dostępnych jest kilka odmian herbaty czerwonej. Należą one do herbat półfermentowanych. Powstają głównie w południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie. Odmiana Puszong charakteryzuję się bardzo krótkim procesem fermentacji. Wykorzystywana jest między innymi do produkcji herbat jaśminowych. Pu-Erh, najbardziej popularna, po procesie fermentacji musi jeszcze dojrzewać w odpowiednich warunkach. Najlepsze i najdroższe herbaty leżakują nawet około 60 lat.
Herbata czerwona różni się od innych procesem obróbki. Świeże liście herbaty są suszone, a następnie umieszczane w ciepłych pomieszczeniach i nawilżane od 3 do 6 tygodni. Po procesie fermentacji zostają wysuszone powtórnie. W wyniku procesu podwójnej fermentacji brzegi i koniuszki jej liści zyskują czerwony kolor. Dojrzewa w ciemnych grotach i wraz z upływem czasu nabiera swoich właściwości.
Herbata czerwona zawiera wiele związków aktywnych: alkaloidy, flawonoidy, aminokwasy, wapń, magnez, żelazo, selen, witaminę E.
Właściwości
Kofeina z kawy szybko się wchłania, natychmiastowo pobudza układ krwionośny. Ta w herbacie przyswajana jest znacznie wolniej, ale dłużej pozostaje w organizmie. Wynika to ze sporej ilości polifenoli – garbników, którym herbata zawdzięcza swój smak. Pobudza łagodnie a efekt jest długotrwały.
Zarówno Pu-Erh jak i oolung (zwany czasem ulong) dostarczają organizmowi dużej dawki soli mineralnych, mikro i makroelementów. Działanie moczopędne czerwonej herbaty oczyszcza organizm z powstających produktów przemiany materii, a picie dużych ilości tego napoju gasi pragnienie. Czerwoną herbatę należy pić po posiłku (niesłodzoną). Według United States Department of Agriculture działanie antyoksydacyjne herbaty może być silniejsze niż działanie owoców i warzyw.
Wpływ na odchudzanie
Czerwona herbata wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu. Ale nie oszukujmy się – samo jej picie nas nie odchudzi. Będzie za to wspaniałym sprzymierzeńcem mądrej diety. Rekomendowane jest picie 5–6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie. Pij ją pół godziny po każdym posiłku – wówczas podziała najlepiej. Procesy fermentacyjne zachodzą w czerwonej herbacie krócej niż w czarnej, zawiera ona zatem więcej enzymów i polifenoli.
To właśnie im zawdzięcza wspomagające odchudzanie właściwości. A co bardzo ważne – wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Warto podkreślić, że działania takie jak picie czerwonej herbaty powinny być raczej wspomaganiem całego procesu a nie środkiem na odchudzanie. Podstawa to racjonalne odżywianie i regularna aktywność fizyczna.
Parzenie czerwonej herbaty
Aby napar zachował właściwości, herbatę należy parzyć przez 4–5 minut w porcelanowym czajniczku, w miękkiej wodzie pozbawionej soli wapnia i magnezu. Parzenie około 3 minut powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający. Dłuższe parzenie daje napój o działaniu relaksującym. Optymalna temperatura to ok. 80 st. C.
Herbatę można zaparzać kilka razy. Za każdym uzyskujemy napój o innym aromacie i innych właściwościach. Pierwsze parzenie daje napar o intensywnym aromacie działający pobudzająco. Drugi jest bardziej subtelny, o mniej intensywnym aromacie, smaczniejszy i działający relaksująco na nasz organizm.
Herbata czerwona Pu-Erh marki Big-Active
Herbata ta charakteryzuje się głębokim smakiem aromatycznego naparu, który został wzbogacony nutą orzeźwiających cytrusów: grejpfruta lub cytryny. Herbata pochodzi z miasteczka Pu-Erh w chińskiej prowincji Yunnan, od którego wywodzi się nazwa napoju. Głęboki, specyficzny smak, jak i aromat, to efekt uprawiania liści herbaty w wysokich górach Li Xian Tai Qing, gdzie są poddane działaniu lokalnego mikroklimatu, a także długiego czasu przechowywania zbiorów.
Zebrane liście, po wstępnej fermentacji, leżakują nawet 3–4 lata w ciemnym, wilgotnym miejscu. Każde opakowanie herbaty podkreśla pochodzenie produktu, jak również obecność cytrusowych nut, które łagodzą charakterystyczny smak herbaty. Czerwona herbata Big-Active dostępna jest w wersji liściastej oraz w wygodnych torebkach.
Przeciwwskazania do picia czerwonej herbaty
Herbata zmniejsza wchłanianie żelaza oraz poprzez zwiększenie diurezy może powodować "wypłukanie" składników mineralnych z organizmu. Herbat nie warto pić podczas posiłków, zwłaszcza bogatych w składniki mineralne wapń, magnez, żelazo oraz podczas przyjmowania preparatów z tymi składnikami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze