Żywność liofilizowana

Żywność liofilizowana cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów jak i podczas codziennego przygotowywania posiłków. Specjaliści od żywienia człowieka określają ją jako funkcjonalny element jadłospisu i podkreślają, iż wyprodukowana jest z najdoskonalszych metod utrwalenia żywności.

instagram.com/malgorzatakotowicz/

Do niedawna żywność liofilizowana zarezerwowana była dla żołnierzy i osób, które brały udział w wyprawach eksploracyjnych bądź sportowych ekspedycjach. Osoby te, potrzebowały jedzenia pełnowartościowego, które można zjeść niezależnie od znajdującej się sytuacji. Obecnie, żywność liofilizowana cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów, jak i podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Specjaliści od żywienia człowieka określają ją jako funkcjonalny element jadłospisu i podkreślają, iż wyprodukowana jest z najdoskonalszych metod utrwalenia żywności. Liofilizacja stałą się jedną z bardzo popularnych metod konserwacji, wykorzystywaną do przetwarzania i przechowywania warzyw, owoców, grzybów, ziół a także mięsa. Utrwalone w ten sposób produkty spożywcze zachowują naturalny aromat i smak a także kolor i wygląd. To jedzenie pełnowartościowe, pozbawione konserwantów, idealne do przygotowania w czasie podróży a dodatkowym plusem jest niska waga liofilizowanego produktu.

Liofilizacja – zarys historyczny

W przemyśle spożywczym liofilizacja wykorzystywana jest od pierwszej połowy XX wieku. Pierwszym produktem była kawa liofilizowana wyprodukowana przez Amerykanów w 1938 roku. Żywność ta, stały się podstawowym produktem spożywczym wykorzystywanym przez armię amerykańską w czasie II wojny światowej. Proces liofilizacji w masowej technologii żywienia pojawił się w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Po wojsku żywność liofilizowana została przejęta do programów kosmicznych. Super lekka żywność, łatwa w transporcie i dająca produkty pełnowartościowe dla kosmonautów.

Proces liofilizacji – suszenie sublimacyjne

Liofilizacja (suszenie sublimacyjne) to proces polegający na usuwaniu wody z zamrożonego materiału na drodze sublimacji lodu, tzn. bezpośredniego jego przejścia w stan pary, z pominięciem stanu ciekłego. W celu uzyskania satysfakcjonujących szybkości usuwania wody, suszenie sublimacyjne prowadzi się pod znacznie obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt charakteryzuje się wysoką jakością, bowiem w warunkach technologicznych procesu zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, tj. utlenianie czy wywołanych przez aktywność drobnoustrojów. Proces liofilizacji jest złożony i kilkuetapowy. Wyróżniamy 3 etapy przemiany wody podczas sublimacji:

 1. Zamrażanie. Dochodzi do formowania się kryształów lodu. Wywołuje to wzrost stężenia i lepkości pozostałej fazy ciekłej.
 2. I faza suszenia sublimacyjnego (sublimacja lodu). Zamrażanie powoduje rozdzielenie roztworu wodnego zawartego w produkcie na mieszaninę dwóch faz: kryształy lodu i zagęszczony roztwór wodny.
 3. II faza suszenia sublimacyjnego (dosuszanie) do żądanej wilgotności końcowej następuje wraz z podwyższeniem temperatury materiału do dodatnich wartości. Cały lód powinien zostać wysublimowany w pierwszym okresie suszenia. Podczas dosuszania dochodzi do największego ubytku składników odżywczych oraz pogorszenia cech sensorycznych suszu, w związku z tym woda powinna być utrzymywana w stanie zeszklenia. Pozwala to na zatrzymanie reakcji chemicznych.

Reasumując – liofilizacja polega na specjalnym zamrożeniu, a następnie wielogodzinnemu i precyzyjnemu „osuszaniu”. Proces ten musi przebiec w określonym otoczeniu, dlatego też wykorzystuje się do tego tzw. liofilizatory. Są to urządzenia, w których w próżni i pod odpowiednio niskim ciśnieniem, dostarcza się tylko taką ilość ciepła – dzięki której uzyskamy efekt sublimacji (bezpośrednie przejście ze stanu stałego w gazowy). Otrzymujemy posiłek, który stracił blisko 98% wody a także pewną ilość tłuszczu. W posiłku takim zachowują się białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz wszystkie inne czynne substancje biologiczne, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Co poddajemy procesowi liofilizacji?

W zasadzie każdy produkt, o ile zawiera on w składzie wodę i składniki zaliczane do tzw. suchej substancji: białka, węglowodany i tłuszcz. Najczęściej spotykamy liofilizowane owoce i warzywa. Liofilizaty znaleźć można w daniach i sosach typu instant, przyprawach oraz kawach. Liofilizowane mięso, to źródło skoncentrowanego białka. W sklepach dla sportowców możemy znaleźć gotowe dania liofilizowane. Wystarczy, że zalejemy je gorącą wodą, a po kilku minutach będą gotowe do spożycia.

Procesowi liofilizacji poddajemy:

Owoce liofilizowane idealnie nadają się do owsianki albo jogurt naturalnego. Są idealne do ciasta i wszelkiego rodzaju słodkich wypieków. Sklepy w swojej ofercie posiadają zdrowe batony przygotowane na bazie liofilizowanych owoców. Suszone mięso lub wędliny idealnie wpisują się w długie wędrówki po górach a także przy uprawianiu sportów ekstremalnych. Suszone warzywa wkomponują się w dania mięsne oraz zupy.

Zalety liofilizacji:

 • Najlepsza metoda utrwalania żywności
 • Skutecznie zabezpiecza produkty przed zepsuciem
 • Zachowuje pełen wachlarz substancji odżywczych
 • Produkty niewiele ważą i zajmują bardzo mało miejsca
 • Żywości liofilizowana posiada bardzo długi termin ważności
 • Nie zawiera konserwantów
 • Charakteryzuje się szybkim czasem przyrządzenia

Wady liofilizacji:

 • Proces długotrwały i bardzo kosztowny
 • Żywność liofilizowana posiada dość wysoką cenę
 • Kontakt z wilgocią działa destrukcyjne, dlatego też żywność należy przechowywać w suchym miejscu

Produkty liofilizowane to ceny i funkcjonalny element zdrowej diety. Dania czy też poszczególne produkty poddane liofilizacji zawierają wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Idealnie spisują się jak dodatki do głównych dań a także w podróży czy jako przekąska.

Piśmiennictwo

 1. Gawałek J.:Wpływ warunków konwekcyjnego i sublimacyjnego suszenia korzeni marchwi na jakość suszu. Inżynieria Rolnicza, 2005, Nr 11 (71): 119–127.
 2. Barbara Chilczuk, Irena Perucka, Małgorzata Materska, Halina Buczkowska, Zawartość Luteiny, Zeaksantyny I Β-Karotenu W Liofilizowanych Owocach Wybranych Odmian Cucurbita Maxima D. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 2 (93), 139 – 150
 3. Perucka I., Materska M., Jachacz L.: Ocena jakości preparatów otrzymanych z wysuszonych owo-ców papryki. Żywność. Nauka. Technologia Jakość, 2010, 1 (68), 30–39.
 4. Ciurzyńska A., Lenart A., Siemiątkowska M.: Wpływ odwadniania osmotycznego na barwę i właściwości mechaniczne liofilizowanych truskawek. Acta Agrophysica 2011, 17(1):17–32
 5. Gawlik P.: Liofilizacja żywności w aspekcie przemian fazowych roztworów amorficznych., www.ppr.pl 17.09.2001
 6. http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/liofilizacja
 7. http://wodagorylas.pl/zywnosc-liofilizowana-czym-jest-i-co-warto-o-niej-wiedziec/
 8. http://potreningu.pl/articles/1910/czym-jest-zywnosc-liofilizowana-i-co-warto-o-niej-wiedziec
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Przepis na pizzę na spodzie z kalafiora Detoksykujący koktajl z pietruszki, który przygotujesz w 3 minuty Dietetyczne brownie z kaszy jaglanej Niskokaloryczne wersje popularnych deserów z jabłkami Przepisy na zdrowe smoothies z typowo jesiennych produktów Powidła śliwkowe Tańsze alternatywy dla superproduktów Sernik z dyni na owsianym spodzie z musem śliwkowo-żurawinowym 6 przekąsek, po które możesz sięgać po godzinie 20 Ciasto gruszkowe Orkiszowy placek ze śliwkami Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku Dietetyczny koktajl witaminowy Przekąski i desery dla sportowców Hummus z awokado, który przygotujesz w 5 minut Bananowy chleb Przepisy Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej na zdrowe dania Jak zrobić izotonik w domu? Przepisy na domowe napoje izotoniczne Koktajle Ewy Chodakowskiej poniżej 430 kcal 3 napary oczyszczające nerki — z mniszka lekarskiego, ze skrzypu polnego, z pietruszki Szybkie śniadanie, obiad, kolacja, czyli dania, w które nie trzeba wkładać wiele wysiłku Naturalny sok na obniżenie poziomu cholesterolu Fioletowy chleb - nowe super food Omlet z płatków owsianych

Popularne w tym tygodniu:

Dietetyczne brownie z kaszy jaglanej Detoksykujący koktajl z pietruszki, który przygotujesz w 3 minuty Przepis na pizzę na spodzie z kalafiora Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu czekolady? Desery z płatków owsianych Co i o której godzinie najlepiej jeść na śniadanie? Zapytaliśmy o to dietetyka Właściwości pomelo. Sprawdź, dlaczego warto je jeść Śniadania od Chodakowskiej na okres jesienno-zimowy. Aż siedem propozycji! Koktajl mleczny z gruszką i cynamonem. Rozgrzeje i wzmocni odporność Mięso strusia – zdrowe, choć niedoceniane. Sprawdziliśmy, jak smakuje Co zjeść na kolację? - dieta na dobry sen, dieta dla aktywnych Kilka sygnałów świadczących o tym, że pijesz za mało wody