Dobroczynne właściwości zielonej herbaty
MAŁGORZATA KOTOWICZ • dawno temu • 9 komentarzyZe wszystkich rodzajów herbat, za najzdrowszą uchodzi herbata zielona. Napój jest źródłem prozdrowotnych składników, które wpływają na kondycję całego organizmu.
Zielona herbata została odkryta przez chińskiego cesarza Szen Nung. Zwolennicy tego naparu, nie tylko zachwycają się jej smakiem ale również właściwościami leczniczymi. Żeby czerpać z niej w pełni wszystkie właściwości, należy nauczyć się parzyć ją w odpowiedni sposób. Prawidłowo należy odczekać ok 8–10 min. po zagotowaniu wody, a następnie parzyć herbatę w temp. ok. 75 stopni Celsjusza przez 2–3 minuty.
Herbata zawdzięcza swoje właściwości głównie obecności polifenoli. Liście herbaty, przerabiane są maksymalnie godzinę po ich zerwaniu, dzięki temu nie są poddawane fermentacji i zachowują wszystkie cenne substancje. Oprócz polifenoli zawiera katechiny a także garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teinę, witaminy (A, B, C, E) oraz liczne mikroelementy takie jak wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fluor.
Zielona herbata jest również składnikiem wielu kosmetyków. Zawarte w herbacie antyoksydanty niwelują niekorzystne działanie wolnych rodników. Kremy i maści z jej dodatkiem chronią skórę przed fotostarzeniem. Wyciąg z zielonej herbaty wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają w leczeniu skóry przetłuszczającej się i podatnej na trądzik.
Dzięki dużej zawartości teiny działa podobnie jak kofeina. Po wypiciu filiżanki zielonej herbaty zwiększa się zdolności umysłowa i fizyczna organizmu. Wszelkie uczucie senności, znużenia i wyczerpania przemija. Teina wpływa również na zdolność przyswajania informacji i proces uczenia się.
Flawonoidy i kofeina, zawarte w zielonej herbacie, usprawniają metabolizm i wspomagają spalanie tłuszczu. Herbata działa moczopędnie, a tym samym przyczynia się do likwidowania obrzęków. Wykazuję właściwości oczyszczające, usuwa toksyny nagromadzone w tkankach. Herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu. Nasila termogenezę i przyśpiesza utlenianie tłuszczów. Wpływa również na metabolizm wątrobowy.
Zielona herbata korzystnie wpływa na układ krążenia. Zwiększa przepuszczalność naczyń, poprzez hamowanie odkładania się w nich złogów. Obniża absorpcję cholesterolu do krwiobiegu. Zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Wywiera również korzystny wpływ u osób cierpiących na nadciśnienie, zmniejsza ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.
- Zapraszam do odwiedzenia Dzban herbaty
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze