12 sposobów na zachowanie umiaru przy świątecznym stole
MAŁGORZATA KOTOWICZ • dawno temu • 3 komentarzeJak jeść, aby nie przytyć w czasie świąt i jak zachować umiar przy stole? Oto kilka zasad, które pozwolą na święta z umiarem i gwarantują mile spędzony czas w gronie rodziny i przyjaciół a także czerpanie przyjemność z jedzenia.
1. Delektuj się każdym kęsem
Delektuj się każdym kęsem — jedz powoli. Święta to czas odpoczynku. Nie ma pośpiechu. Posiłek powinien sprawiać radość. Skuś się na mały kawałek swojej ulubionej potrawy i ciesz się jego smakiem. Jedz jak najwolniej. Dzięki temu organizm będzie mógł spokojnie trawić pokarm. Żuj bardzo dokładnie. Im wolniej będziesz jeść, tym trawienie będzie efektywniejsze. Twój mózg otrzyma sygnał, że jesteś najedzona zanim zdążysz zjeść całą porcję do końca.
2. Nie siedź cały dzień przy stole – postaw na ruch
Święta to czas, który jest poświęcony spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Nie musisz cały dzień siedzieć przy stole. Podczas rozmów nie kontrolujemy ilości pochłanianych posiłków. Weź swoją rodzinę na długi spacer. To znakomita okazja na rozmowę i świąteczne spalanie kalorii.
3. Nie zapominaj o piciu wody
Woda wypełnia żołądek. Pół godziny przed posiłkiem wypij szklankę wody, wówczas nie będziesz sięgać tak często po jedzenie. Warto również wspomnieć o zielonej i czerwonej herbacie, które są sprzymierzeńcem w walce z nadmiernymi kilogramami. Zielona herbata poprawia krążenie i procesy trawienne oraz obniża poziom cholesterolu. Herbata pomaga na problemy żołądkowe i wzdęcia oraz chroni przed skokami cukru we krwi. Czerwona herbata zawiera wysokiej dużą ilość garbników (poliflenoli), które reguluje pracę żołądka i wydzielanie żółci przez trzustkę. To z kolei usprawnia wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Teina (herbaciana kofeina) zawarta w herbacie przyśpiesza metabolizm tłuszczów.
4. Jedź małe porcje
Dzięki temu możesz spróbować każdej potrawy z wielkanocnego stołu. Oczywiście mieszanie dań z różnych grup odżywczych nie jest zalecane ale święta to taki czas, w którym można sobie na to pozwolić.
5. Gotuj z głową – stosuj zamienniki
Na rynku jest wiele zamienników tłuszczu i białego cukru. Do ciast wybieraj ksylitol, stewię bądź miód a zamiast oleju słonecznikowego wybierz olej rzepakowy albo kokosowy. Poszukaj alternatywy dla tradycyjnych potraw. W intrenecie roi się od fit przepisów na zdrowe ciasta. Nie musisz rezygnować z tradycji. Takie potrawy pewnie i tak zagoszczą na Twoim stole a Ty możesz zaskoczyć swoich gości dodatkowym daniem na przykład w postaci wegańskiego sernika.
6. Nie podjadaj
To zasada, której powinniśmy trzymać się każdego dnia. W końcu każdy z nas zasiądzie do wielkanocnego stołu a tam z pewnością będziemy mieli ogromny wybór jedzenia.
7. Alkohol tak ale z umiarem
Wybieraj najmniej kaloryczne trunki — wytrawne wina: białe i czerwone. Jedna lampka wina do obiadu jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
8. Pozwól sobie na małe szaleństwo
Zasady zasadami ale jedzenie powinno sprawiać przyjemność. Jeśli masz ochotę na ulubione ciasto to po prostu je zjedź, bez wyrzutów sumienia. Komfort psychiczny też jest ważny.
9. Wygląd potrawy i estetyka stołu też mają swoje znaczenie
Pięknie udekorowany stół i potrawy będą cieszyły oko. Pamiętamy że nie tylko smak ale również wygląd potraw ma wpływ na to jak i ile jemy. Atmosfera posiłku też wpływa na lepsze trawienie.
10. Posiłek spożywaj na siedząco
Jedzenie w biegu jeszcze nikomu się nie przysłużyło. Po to są święta by cieszyć się każdą chwilą i zwolnić tempo choć na chwilę. Jedząc w pośpiechu nasz organizm wytwarza dużych ilościach adrenalinę, która zaburza produkcję enzymów trawiennych i zakłóca harmonijną pracę mięśni żołądka oraz jelit. To z kolei powoduję nadmierne wytwarzanie kwasu żołądkowego, który drażni błonę śluzową przełyku i żołądka, a tym samym wywołuje zgagę, wzdęcia oraz zaparcia.
11. Wstawaj od stołu z uczuciem niedosytu
Żołądek ma ograniczoną pojemność. U dorosłego człowieka jest to 300–500 ml. Przy nadmiernej ilości spożywanych pokarmów, jego ścianki mogą rozciągnąć się od 1,5 do nawet 6 litrów. Ograniczenie w jedzeniu i piciu to klucz w zachowaniu zdrowej sylwetki i dobrego samopoczucia. Mózg potrzebuje 20 minut, żeby odczytać informację żołądka, że jestem już pełny. Skosztuj ulubionych potraw i odczekaj chwilę. Możesz ją wykorzystać na rozmowę albo pomoc w kuchni przy zmywaniu naczyń. Daj czas swojemu organizmowi żeby poczuł się najedzony.
12. Rozmawiaj ale w przerwach między posiłkami
Święta to czas rodzinny. Wykorzystaj go na rozmowę. Dziel się swoimi odczuciami i wspomnieniami ale w przerwie między połykaniem kęsów. Rozmowy często kończą się dyskomfortem przewodu pokarmowego ponieważ połykamy porcję powietrza, które gromadzi się w żołądku i jelitach, powodując wzdęcia.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze